Epilasyon

Lazer Epilasyon Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer Epilasyon Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulaması, hayatımızı kolaylaştıran ve bizlere problemin temeline dair çözümler sunan bir uygulamadır. Tedavinin doğru bir şekilde uygulanması ve doğru sonuçları verebilmesi için lazer epilasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yüze lazer epilasyon uygulamasına başlamadan 1 ay önce uygulama yapılacak bölgede bulunan kıllara ağda, cımbız ve epilasyon aleti gibi kılı kökünden yok edecek uygulamalar kullanılmamalıdır. Lazer epilasyonun etkili bir sonuç verebilmesi için 1mm kıl gereklidir. Lazer öncesi bu uygulamalar tedavinin etkisini azaltacaktır.
 • Kıl boyutları uzun ise tedaviden bir iki gün önce uygulama bölgesine kılı kökünden yok etmeyip sadece kesecek tıraşlama yöntemlerinden biri uygulanmalıdır. Uzun kıllar lazerin etkisinin köke gitmesini engeller.
 • Tedaviye başlamadan bir ay önce güneşlenmeyi azaltmak gerekmektedir. Bronzlaşma lazerin etkisini azaltacağı için mümkün olduğu kadar normal ten rengi üzerinde işlem gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır.
 • Yüze lazer epilasyon uygulanacağı gün yüze makyaj yapılmaması gerekmektedir. Makyaj lazerin etkisini azaltmaktadır. Ayrıca makyajlı yüze lazer uygulanması ciltte tahriş yaratabilmektedir.
 • İşlem öncesinde kimyasal peeling ve tüy sarartıcı ürünler yüze uygulanmamalıdır.
 • Yüzünüze dair özel bir problem varsa yüze lazer epilasyon uygulayacak uzman kişiyle durum muhakkak paylaşılmalıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yüze lazer epilasyon uygulaması sonrasında uygulama bölgesinde kızarıklık, ödem, su toplama gibi problemler görülebilir. Bu problemler 1-2 saat içerisinde ortadan kalkacak geçici problemlerdir. Bu süre içinde isteğe bağlı olarak soğuk kompleks yapmak yüze iyi gelecektir.
 • Uygulama makinesine göre değişiklik göstermekle birlikte yüze lazer uygulamasından sonra direk güneşe maruz kalınmaması yada dikkat edilmesi gerekmektedir. Lazer makinesi ne olursa olsun uygulama sürecinde yüze yüksek faktörlü güneş kremi uygulamak faydalı olacaktır. Güneşe karşı duyarlılık konusunda tedavi sürecini yöneten uzman kişiye danışmak faydalıdır
 • Lazer epilasyon sonrası 24 saat yüze sıcak su değdirilmemelidir.
 • Bölge 2 gün boyunca tıraş edilmemelidir.
 • Lazer epilasyon sonrası takip eden 2 hafta içinde yüzde tüylenme meydana gelecek ve bu tüyler dökülecektir. Bu sebeple ağda, cımbız, epilasyon aleti gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Yüze lazer epilasyon uygulaması, hayatı kolaylaştıran bir tedavi yöntemidir. Cilde uygulanacak tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi alanında uzman kişilerden yardım almak lazer epilasyon sürecinde de büyük önem taşımaktadır. Lazer epilasyon için dermatologlar tercih edilmelidir. Yüze lazer epilasyon uygulama hakkında merak ettiğiniz her şey için sayfamızı ziyaret edebilir, sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili gönderiler