Aris Elazığ

Kuru Cilt Sorunlarını Çözme

Kuru ciltlerin bakımını zahmetli hale getiren şey, nemini yitirmiş ve çorak topraklar gibi çatlamış cilt yüzeyinin, aynı zamanda hassas hale gelmiş olmasıdır. Hassas ciltler kurumaya meyillidir ve genellikle yanlış cilt bakımı yüzünden kurur. Sebum sıvısının oluşturduğu doğal koruma kalkanından mahrum olan kuru ciltler, dış etkilere karşı savunmasız durumda olduğu için giderek hassaslaşır.

SLIDER_NAIL_1.jpg
Aris Elazığ

Cilt Neden Kurur?

Cilt tipini belirleyen iki ana bileşenden biri genetik miras diğeri de çevresel koşullar ve kullanım biçimidir diyebiliriz. Cildin kurumasına neden olan, en ve sık yapılan bakım hataları ve kötü alışkanlıkları şöyle sıralayalım: 

 • Sıcak suyla ve uzun süren duşlar almak. 
 • Yanlış kozmetik kullanımı.  
 • Sert peelingler. 
 • Beslenme hataları, yetersiz beslenme. 
 • Yeteri kadar su içmemek. 
 • Güneş ışığına maruz kalmak.
 • Klima gibi ortamın nemini düşüren iklimlendirme cihazlarına uzun süre maruz kalmak.
 • Sigara ve sigara kullanmak. 

Yukarıda saydığımız kullanım hatalarından hiçbirini yapmadığı ve cilt kuruluğuna neden olacak kötü alışkanlığı olmadığı halde, cildi kuru ve hassas olan kimseler söz konusudur. Burada durum tamamen genetiktir. İster genetik ister diğer nedenlerden kaynaklanıyor olsun, doğru bakım ve tedavilerle, kuru cildi rahatlatmak ve neme doymasını sağlamak mümkün

Ne derece kuru olduğunu anlayabilirsek, cildi nemlendirmek kolaylaşır: 

Çok Kuru Cilt: T bölgesi de dahil olmak üzere yüzün tamamı kurudur. Kızarıklık, kaşıntı ve gerginlik sebebiyle yer yer cilt çatlakları oluşur. Erkeklerde daha sıklıklık karşımıza çıkar. Çok kuru cilt tipi kadınlarda genellikle egzama ya da benzeri cilt hastalıklarını takiben ortaya çıkar. Çok kuru cilt, nemlendiricilerin pek işe yaramadığı kronik cilt kuruluğu durumudur. 

Kuru Cilt: Bir cilt türü olarak kuru cilt; sebum sıvısından yoksun olduğu için zaman zaman pullanan, kendi kendini nemlendiremeyen cilt durumu olarak tarif edilebilir. Bu aşamada cildin doğru şekilde nemlendirmesi işe yarar fakat yıkandığı anda cilt hızla kurur. 

Düşük Karma Cilt Özelliği Gösteren Kuru Cilt: Yanlış cilt bakımı sebebiyle, karma ciltten kuru cilde dönmüş olma ihtimali çok yüksek olan bu kuru cilt türünde, T bölgesi az da olsa nemliyken yanaklar kurudur. Erkekler arasında, traş olmak sebebiyle yaygındır.

Mevsimsel Kuru Cilt: Normal, karma hatta yağlı ciltlerde bile dönemsel cilt kuruluğu oluşabilir. Genellikle mevsim döngülerine bağlı olarak gelişir. Kışın eller, burun kenarı ve dudaklar, hemen herkeste kurumaya yatkındır. Cildin sebepsiz yere, belli aralıklarla, geçici olarak kuruması da mevsimsel cilt kuruluğu olarak değerlendirilir.     

Aris Elazığ

Erkeklerde Cilt Kuruluğu

Kuru cilt, kadınlar kadar erkekler arasında da yaygın bir problemdir, özellikle her gün tıraş olanlar için kaçınılmaz bir durum haline gelebilir. Genelde nemlendirici kullanma alışkanlıkları zayıf olduğu için, pul pul dökülmeler oluşur. Erkeklerde cilt kuruluğu ile başa çıkmanın çok basit birkaç püf noktasını belirtmek gerekirse: 

 • Cilt tipinize uygun, yumuşak tıraş kremlerini tercih edin. 
 • Tıraş olmadan önce ve sonra doğal yağlar ya da su bazlı nemlendiriciler kullanın. 
 • Nemlendirici özelliği olan bir tıraş sonrası losyonu tercih edin. 
 • Tıraş olurken ve sonrasında çok sıcak su kullanmayın.