Aris Elazığ

Leke Yok Etme

Leke Tedavisi; Kişilerin estetik ve kozmetik sorunlar yaşamasına yol açan cilt yüzeyindeki lekeleri ortadan kaldırmayı amaçlayan Leke Tedavisi cildin renk tonu eşitleyerek etki mekanizmasını çalıştırmakta olup, Cilt Lekelerinde Lazerin Etkisi ve Leke Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Lekeler cilt üzerinde koyu sarı, kahverengi ya da siyah renklerde bulunurlar. Bu lekeler daha yoğun olarak cildin güneşe maruz kalması sonucunda UV ışınlarının fazla temas ettiği bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Ancak lekelerin oluşmasının altında yatan en önemli faktör melanosit adı verilen hücrelerin yoğun bir şekilde melanin salgılamasıdır.

leke-tedavisi-736x466.jpg

Cilt lekeleri genellikle güneş, yaşlılık, doğum, çeşitli ilaçlar, hormonlar, genetik faktörler, makyaj malzemeleri ve cilde uygulanan diğer kimyasallar nedeni ile oluşmaktadır. Ancak UV ışınlarına sürekli olarak maruz kalan cilt üzerinde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu lekeler küçük koyu sarı ve kahverengi tonlarına kadar değişiklik gösteren pigmentlerdeki cilt lezyonlarıdır. Yani bu kahverengi lekelerin yüksek oranda pigment hücresinin bir araya gelmesi sonucunda oluştuğunu söyleyebiliriz.

Aris Elazığ

Leke Tedavisi

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan en etkili yöntem lazerdir. Ancak belirtmek gerekir ki Leke Tedavisi yöntemlerinde kullanılan lazer tekniği lekenin derinliğine, ne kadar koyu renkli olduğuna ve bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.

Sık görülen lekelerin pek çoğu genellikle yüzeysel lekelerdir. Bu nedenle tedavileri oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca profesyonel tedaviler uyguladığımız için tüm yüzeysel ya da derin cilt lekeleri zorlayıcı bir süreç oluşturmadan giderilmektedir. Ücretsiz muayemizden yararlanarak cilt lekenizin karakterini teşhis ettirebileceğiniz gibi uygulanacak Leke Tedavisi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan iletişim formu üzerinden cilt lekesi tedavi fiyatlarını öğrenebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Aris Elazığ

Cilt Lekeleri Nelerdir?

Güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalındığında, hormonsal düzen bozulduğunda, konjenital hastalıklar ortaya çıktığında ve cildin kimyasal maddelere temasında melanin salgılanma oranları artmakta ve bunun sonucunda da cilt lekeleri ortaya çıkmaktadır. Bu cilt lekeleri hormonal değişikliklerde ve mor ötesi ışığa maruz kaldığında giderek koyulaşmaktadırlar. Konjenital nevüs olarak adlandırılan benler, çiller, benekler, melazma ve doğum lekeleri cilt üzerindeki pigment değişimlerinde gösterilebilen en yaygın örnekler olarak sıralanabilir.

Cilt lekeleri herhangi bir kişide ortaya çıkabileceği gibi görülme sıklığı yüksek olan durumlarda mevcuttur. Özellikle 40 yaş üzeri olan açık ve hassas cilt yapısına sahip kişiler ile çok fazla güneş ışınlarına maruz kalarak bronzlaşan kişilerde daha yaygın bir şekilde karşılaşıldığını söylemek mümkündür. Ancak bu lekelerin kaşıntı, acı ya da günlük hayatı etkileyen herhangi bir fiziki etkisi bulunmamaktadır. Bu durum genellikle kişilerin estetik ve kozmetik sorunlar yaşamasına yol açmakta ve bu nedenle Leke Tedavisi tercih edilmektedir.

Aris Elazığ

Leke Tedavisi

Günümüze kadar pek çok medikal ve cerrahi yöntemlerin leke tedavilerinde denendiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle gerek uygulanan tedavinin başarısı gerekse tedavi sonrasında oluşan komplikasyonlar nedeni ile en etkili tedavi yöntemi olan lazerle leke tedavisini tercih etmekteyiz. Estetik ve kozmetik tedavi alanlarında üstünlüğünü kanıtlamış olan lazer tedavisi ile ciltte oluşan lekelerin kozmetik sorunları ortadan kaldırılmaktadır.

Kliniğimizde uygulanan Leke Tedavisi yukarıda da ifade edildiği gibi cilt lekesinin karakterine özgü uygulanmaktadır. Yani muayene esnasında teşhis edilen lekenin özelliklerine, derinliğine, renk tonuna ve boyutuna göre tedavi planlanmaktadır. Bu faktörler tedavi planlamasında etkili olduğu gibi seans sürelerinde de değişkenliğe neden olmaktadır. Bu noktada cilt lekelerinin lazerle tedavisi ve tedavi planlaması kolay değildir diyebiliriz. Tedaviden doğru ve etkili bir sonuç alabilmek için işlemin tecrübe ve uzmanlık gerektirdiğinin altı çizilmelidir.

Aris Elazığ

Cilt Lekelerinde Lazerin Etkisi

Leke tedavisinde uygulama esnasında lazer enerjisi ile leke oluşumuna neden olan melanin içeren hücreleri hedef almaktayız. Lazer, bu hücreler tarafından yoğun bir şekilde emilim göstererek etki etmekte ve tedaviye yanıt vermektedir. Yani çok kısa sürelerde yapılan lazer atışları ile renk maddelerinin patlatılması ile etkili yanıt alınmaktadır. Bu kısa süreli atılan atışlarda yalnızca melanin hedef alınmakta ve çevre dokudaki hücreler bu atışlardan etkilenmemektedir. Bu aşamada diğer cilt bölgelerinde özellikle hücreler üzerinde herhangi bir doku hasarı oluşmadan tedavi sağlanabilmektedir.

Bu tedavinin günlük hayatı etkileyen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak uygulama sonrasında bazı hastalarda cilt üzerinde güneş yanığına benzer kızarıklıklar oluşabilmektedir. Bu kızarıklıklar ilk aşamada ortalama 24 saat belirgin bir seviyededir. Daha sonrasında ortalama 1 ila 2 hafta içerisinde kendiliğinden sönerek ortadan kalkmakta ve tüm lekelerin rengi açılarak tedaviye yanıt vermektedir.

Leke tedavileri ağrılı bir işlem değildir. Bu nedenle tedavi konforlu ve rahat bir şekilde sürdürülebilmektedir. Ortalama tedavi süreleri kişiye ve cilt lekesinin karakterine göre planlanması nedeni ile iyileşme süreci ise tedavinin etkisinin tümü ile ortadan kalktığı ve cilt renginin normale döndüğü süreci kapsamaktadır. Ancak bu süreçte tedavi edilen bölgelerin güneşten korunması gerekmektedir. Tedaviyle eş zamanlı uygulanacak medikal cilt bakımı da bu tedavi sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. Böylece iyileşme sürecinin olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmektedir.

Aris Elazığ

Leke Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Leke tedavileri uzmanlık ve profesyonellik gerektiren tedavilerdir. Özellikle hassas cilt tiplerine kıyasla koyu tenli kişilerde çok dikkatli olunması gereken bir işlemdir. Koyu tenli kişilerde tedavi aşamasında reaksiyonel lekelenmelerin oluşma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle Leke Tedavisi öncesinde tercih edilecek kliniğin, kliniklerde tercih edilen lazerin ve tedavinin alanında uzman tecrübeli bir doktor tarafından yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.

Başta koyu tenli hastalar olmak üzere kılcal damar yapısına sahip olan kızarık ve hassas ciltli tüm hastalara dikkatli ve tecrübeli bir şekilde tedavi yapılmaktadır. Çünkü bu cilt tiplerinde de en az koyu tenli hastalarda olduğu gibi reaksiyonel lekelenmeler oluşabilmektedir. Ayrıca lazer uygulamalarının sonuçları uygulayan doktor ya da kullanılan cihaza bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle leke tedavilerinde oldukça dikkatli ve titiz davranmaktayız.

Tüm bunların dışında tedavi öncesinde uygulama yapılacak bölgelerde güneş kremi ya da bronzlaştırıcıların olup olmadığına dikkat edilmektedir. Aksi halde cildin daha koyu bölgelerinde irritasyon oluşma riski yükselmektedir. Bu durum da tedavinin başarı oranını düşürmektedir. Ayrıca muayene esnasında cilt kanseri ya da cilt kanseri şüphesi göz önünde bulundurulmaktadır. Çünkü cilt kanseri olan kişilere Leke Tedavisi kesinlikle uygulanamaz. Muayene esnasında cilt kanserine ait herhangi bir bulguya saptandığında tedavi planlamasının yönü değiştirilmekte ve bu konuda bilgilendirme yapılmaktadır.

Kliniğimizde her hastaya özel teknikler kullanılarak leke sorunun yok edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla cilt lekesinin ortadan kaldırılarak cildin ihtiyaç duyduğu canlılık ve parlaklık yeniden kazandırılmaktadır. Ayrıca tedavi sonrasında cilt dokusundaki hücreler desteklenmekte ve tedavi kollajen üretiminin artmasına neden olduğu için cilt üzerinde belirgin bir toparlanma ortaya çıkarmaktadır.